Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z oddziałami integracyjnymi w Pudliszkach. Znajdziesz tutaj wszystkie informacje na temat naszej szkoły.
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset
GodłoHerb

3 marca – Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek

3 marca – Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek

„Praca pisarza jest dlatego tak ciekawa,

że pisarz nigdy nie napisał swojego najlepszego dzieła”.

~ William Faulkner

 

Wszystkiego najlepszego, Drodzy Pisarze i Pisarki!

Dziś 3 marca, czyli dzień, w którym pamiętamy nie tylko o czytaniu i naszych ulubionych książkach, lecz przede wszystkim o ich twórcach.

Od 1984 roku na całym świecie 3 marca celebruje się Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek. Ustanowił je PEN Club, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy. Święto to ma na celu promowanie literatury, ale też przypomnienie, jak ważną wartością jest wolność słowa i doceniania pracy literatów.


Pisarz, to ktoś, kto tworzy szeroko pojęte dzieła literackie. Jest to również oficjalnie zarejestrowany w Polsce zawód. Pisarz może tworzyć prozę, dramaty i poezję, pisać powieści, opowiadania, nowele, biografie, pamiętniki, dzienniki, wiersze, komedie i wiele, wiele innych.


Poniżej kilka ciekawostek i anegdot o znanych Wam twórcach literatury.


Rekordzistką świata pod względem wydanych książek jest Hiszpanka Corin Tellado. W ciągu swojego prawie 82-letniego życia napisała i wydała ponad 4 tys. pozycji.


Polskim rekordzistą w ilości napisanych pozycji jest Ignacy Kraszewski. Jest on autorem ponad 600 książek, w tym 232 powieści.


Karol Dickens, angielski powieściopisarz, autor „Opowieści wigilijnej”, był miłośnikiem zwierząt, w tym zwłaszcza kruków. Posiadał psy wielu ras, kanarka, orła oraz kotkę, która towarzyszyła mu podczas pisania.


J. R. R. Tolkien, autor m.n. „Hobbita” znał przeszło 30 języków, był bez wątpienia wybitnym poliglotą. Pisarz pisał na maszynie, posługując się tylko dwoma palcami wskazującymi.


J. K. Rowling w 1990 roku w spóźnionym pociągu z Manchesteru do Londynu wymyśliła Harry’ego Pottera. Na papierowej torebce, podczas lotu samolotem pisarka zapisała nazwy wszystkich domów Hogwartu. Pierwszy tom cyklu o Harrym Potterze, „Harry Potter i kamień filozoficzny”, Rowling stworzyła na maszynie do pisania. Pisarka ma urodziny 31 lipca, czyli tego samego dnia, co Harry Potter.

 

René Goscinny, autor m.in. „Asteriksa i Obeliksa” oraz serii książek o Mikołajku, przeżył szczęśliwe dzieciństwo w Buenos Aires. W szkole był nazywany „klasowym klaunem”. W mieście Angoulême wzniesiono sześciometrowy i siedmiotonowy obelisk, na którego ścianach wykuto ponad 80 dymków z cytatami z komiksów Goscinny’ego.


Antoine de Saint-Exupéry, autor „Małego Księcia”, od najmłodszych lat fascynował się lotnictwem. Do roweru przyczepiał skrzydła i wyobrażał sobie, że lata. Mając 21 lat, uzyskał kwalifikacje pilota cywilnego, a rok później wojskowego.

 

Warto pamiętać, że za książką stoi osoba, która ją napisała.

Data dodania: 2023-03-03 13:14:02
Data edycji: 2023-03-03 13:24:39
Ilość wyświetleń: 578

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych!
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej