Witamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Pudliszkach. Znajdziesz tutaj wszystkie informacje na temat naszej szkoły.

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

GodłoHerb

8 maja - Dzień Zwycięstwa

8 maja - Dzień Zwycięstwa

 

8 maja 1945 roku Niemcy, które reprezentował feldmarszałek Wilhelm Keitel, podpisały bezwarunkową kapitulację. Akt podpisano o godz. 22.30 czasu środkowo-europejskiego. Przerwanie działań wojennych nastąpiło dokładnie o 23.01

 Generał Alfred Jodl podpisuje akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy

 

Kapitulacja III Rzeszy zakończyła działania wojenne w Europie. Pamiętać jednak należy, że nadal toczyły się walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Dopiero jej kapitulacja podpisana 2 września 1945 r. na pokładzie pancernika USS „Missouri” była końcem II wojny światowej,

II wojna światowa była najkrwawszym konfliktem zbrojnym w historii, mającym olbrzymi wpływ na cały świat. Jej najważniejszym skutkiem było całkowite przetasowanie granic i stref wpływów w Europie. Wiele przedwojennych mocarstw utraciło swoje znaczenie na rzecz Stanów Zjednoczonych i ZSRR, które podzieliły świat na dwa, przeciwstawne bloki polityczne.

Ze względu na rozbieżności w sposobie określania strat dokładna liczba ofiar II wojny światowej nie jest możliwa do oszacowania. Przyjmuje się przybliżone wartości około 60 mln zabitych, z czego większość to ludność cywilna.

Data dodania: 2020-05-07 21:57:12
Data edycji: 2020-05-07 22:04:32
Ilość wyświetleń: 602

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook