Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z oddziałami integracyjnymi w Pudliszkach. Znajdziesz tutaj wszystkie informacje na temat naszej szkoły.
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset
GodłoHerb

Co świętujemy 11 listopada?

Co świętujemy 11 listopada?

Ponad 400 lat temu Polska była jednym z największych i najpotężniejszych państw w Europie, o powierzchni kilkukrotnie większej niż obecnie. W kolejnych wiekach jej pozycja słabła, aż w latach 1772–1795 została całkiem podzielona między Austrię, Prusy (Niemcy) i Rosję. Nazywamy to rozbiorami Polski.
Polska na 123 lata zniknęła z map. W szkołach uczono w obcych językach, używanie polskiego nawet karano. Jednak Polacy przez 123 lata nie zapomnieli swojego języka, a zaborcom nie udało się sprawić, by porzucili marzenia o własnym kraju. Walczyli w powstaniach (np. listopadowym i styczniowym), kształcili kolejne pokolenia, tworzyli polską kulturę (m.in. Mickiewicz i Sienkiewicz).
W 1914 r. zaczęła się I wojna światowa, w której zaborcy walczyli po przeciwnych stronach. Wreszcie nadarzyła się okazja do wywalczenia niepodległości. 
I wojna światowa zakończyła się 11 listopada 1918 r., a Józef Piłsudski, który dzień wcześniej dotarł do Warszawy, przejął władzę nad polskim wojskiem. Odzyskiwanie niepodległości trwało dłużej, więc data jest symboliczna.
Nowe państwo musiało ukształtować granice. Ustalali je z naszymi przedstawicielami przywódcy zachodnich państw, organizowano lokalne plebiscyty, wybuchały powstania. Polacy szybko musieli walczyć o nowe państwo. Bitwa warszawska z 1920 r. rozstrzygnęła na naszą korzyść wojnę z Rosją. Dla uczczenia tego wydarzenia do dziś 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego.

Źródło: https://biblioteka.pl/artykul/Materialy-na-Swieto-Niepodleglosci/10160
Obraz _Alicja_ z Pixabay 

Data dodania: 2020-11-09 15:47:04
Data edycji: 2020-11-09 15:48:31
Ilość wyświetleń: 533

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych!
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej