Witamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Pudliszkach. Znajdziesz tutaj wszystkie informacje na temat naszej szkoły.

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

GodłoHerb

Co świętujemy 11 listopada?

Co świętujemy 11 listopada?

Ponad 400 lat temu Polska była jednym z największych i najpotężniejszych państw w Europie, o powierzchni kilkukrotnie większej niż obecnie. W kolejnych wiekach jej pozycja słabła, aż w latach 1772–1795 została całkiem podzielona między Austrię, Prusy (Niemcy) i Rosję. Nazywamy to rozbiorami Polski.
Polska na 123 lata zniknęła z map. W szkołach uczono w obcych językach, używanie polskiego nawet karano. Jednak Polacy przez 123 lata nie zapomnieli swojego języka, a zaborcom nie udało się sprawić, by porzucili marzenia o własnym kraju. Walczyli w powstaniach (np. listopadowym i styczniowym), kształcili kolejne pokolenia, tworzyli polską kulturę (m.in. Mickiewicz i Sienkiewicz).
W 1914 r. zaczęła się I wojna światowa, w której zaborcy walczyli po przeciwnych stronach. Wreszcie nadarzyła się okazja do wywalczenia niepodległości. 
I wojna światowa zakończyła się 11 listopada 1918 r., a Józef Piłsudski, który dzień wcześniej dotarł do Warszawy, przejął władzę nad polskim wojskiem. Odzyskiwanie niepodległości trwało dłużej, więc data jest symboliczna.
Nowe państwo musiało ukształtować granice. Ustalali je z naszymi przedstawicielami przywódcy zachodnich państw, organizowano lokalne plebiscyty, wybuchały powstania. Polacy szybko musieli walczyć o nowe państwo. Bitwa warszawska z 1920 r. rozstrzygnęła na naszą korzyść wojnę z Rosją. Dla uczczenia tego wydarzenia do dziś 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego.

Źródło: https://biblioteka.pl/artykul/Materialy-na-Swieto-Niepodleglosci/10160
Obraz _Alicja_ z Pixabay 

Data dodania: 2020-11-09 15:47:04
Data edycji: 2020-11-09 15:48:31
Ilość wyświetleń: 234

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook