Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z oddziałami integracyjnymi w Pudliszkach. Znajdziesz tutaj wszystkie informacje na temat naszej szkoły.
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset
GodłoHerb

Dziecko w sieci - zagrożenia internetowe

Dziecko w sieci - zagrożenia internetowe

Internet jest nieodłącznym elementem życia społecznego młodych ludzi, ich codziennych aktywności i rozrywki. Według danych CBOS z 2015 roku, 94% młodzieży w wieku 16-24 lat korzysta z internetu na smartfonach. Młodzież w wieku 16-19 lat spędza średnio 21 h w internecie tygodniowo. 

96% uczniów ma konto w serwisach społecznościowych, 62% korzysta z nich średnio 11 razy dziennie. Jak podaje NIK, z cyberprzemocą zetknęło się prawie 40% uczniów.

O ile w 2007 roku w Polsce tylko nieco ponad połowa gospodarstw domowych z dziećmi poniżej 16 lat miała dostęp do sieci, o tyle w 2012 roku odsetek ten przekroczył już 90% (GUS, 2012). Dwie trzecie gimnazjalistów korzysta z internetu codziennie lub prawie codziennie, a tylko 1% używa sieci rzadziej niż raz w tygodniu (EU NET ADB, 2012).

Statystki są alarmujące, a możemy domyślać się, że z roku na rok liczby te rosną. Obniża się również średnia wieku, w którym dzieci rozpoczynają swoją przygodę z internetem. Poza tym, że dostęp do sieci jest obecnie powszechny, pojawiają się nowe urządzenia, z których dzieci potrafią sprawnie korzystać. Przestaje dziwić nas fakt, że dla młodych użytkowników granica między światem realnym a wirtualnym zanika.

Internet otwiera przed młodym pokoleniem wiele możliwości, ale jednocześnie niesie ze sobą duże ryzyko. Wirtualny świat fascynuje i wciąga nastolatków. Sieć staje się prostym narzędziem do kreowania swojego wizerunku. Dzieciom wydaje się miejscem bezpiecznym i gwarantującym anonimowość. Ale czy na pewno tak jest?

Obok wartościowych treści i odpowiedzialnych użytkowników, w internecie zetknąć możemy się z drastycznymi obrazami i agresywnymi internautami. Dzieciom łatwo jest utracić kontrolę nad korzystaniem z internetu, co wiąże się często
z zaniedbywaniem nauki, zdrowia i kontaktów z rówieśnikami.

Wraz z rozwojem nowych technologii lista niebezpieczeństw wydłuża się. Do najczęściej spotykanych należą:

  • cyberprzemoc
  • niebezpieczne kontakty
  • szkodliwe treści
  • seksting i inne zachowania ryzykowne
  • nadużywanie internetu
  • gry komputerowe
  • zagrożenia technologiczne (np. wirusy)

Jak chronić dziecko przed sieciowymi zagrożeniami?

  • towarzyszyć mu w jego pierwszych krokach w internecie
  • ustalić zasady bezpiecznego korzystania z internetu
  • prowadzić rozmowy na temat jego aktywności w sieci, przedstawiać mu możliwości i niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą internet
  • zwracać uwagę na odróżnianie prawdy od fałszu
  • rozmawiać na temat cyberprzemocy – pokazywać, że uczestnictwo w portalach społecznościowych powinno być oparte na podstawowych wartościach, czyli m.in. na szacunku dla dru­giego człowieka
  • wprowadzić zabezpieczenia do sprzętów (programy filtrujące)
  • ograniczyć czas spędzany w internecie

W przypadku młodszych dzieci zasady korzystania z internetu można spisać w formie kontraktu i umieścić go w pobliżu komputera. Przykładowa umowa znajduje się poniżej.

 

W przypadku znalezienia się w trudnej sytuacji (kiedy np. dziecko padło ofiarą cyberprzemocy) warto szukać pomocy
i porady pod bezpłatnym numerem telefonu 800 100 100 (jest to specjalny telefon zaufania dla rodziców
i profesjonalistów w sprawach bezpieczeństwa dzieci, prowadzony przez Fundację Dzieci Niczyje), lub zgłosić się do szkolnego pedagoga/psychologa.

 

„ Akty cyberprzemocy mogą wyglądać niewinnie, potrafią jednak wyrządzać bardzo dużą krzywdę. Wrzucony do sieci film dokumentujący np. niezdarne zachowanie dziecka, opatrzony komentarzami nieznajomych osób, eskalacja złośliwości wobec prób obrony, obawa, że wszyscy znajomi dziecka już film widzieli, nieudane próby usunięcia go z sieci, świadomość, że film jest oglądany przez kolejne osoby – wszystko to może rodzić u dziecka negatywne emocje, głęboką frustrację, poczucie bezradności, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do prób samobójczych” (źródło: Safer Internet).

 

Więcej informacji uzyskają Państwo w załączonych poniżej plikach oraz na stronach internetowych:

dzieckowsieci.pl

bezpieczneinternaciaki.pl

sieciaki.pl (serwis zawiera też materiały dla dzieci)

Polecam również obejrzenie krótkiego filmu dla rodziców: https://www.youtube.com/watch?v=w9XXRvEOXiU

 

Karolina Rzepecka

psycholog szkolny

Data dodania: 2018-12-10 18:19:59
Data edycji: 2018-12-10 18:55:19
Ilość wyświetleń: 1275

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych!
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej