Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z oddziałami integracyjnymi w Pudliszkach. Znajdziesz tutaj wszystkie informacje na temat naszej szkoły.
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset
GodłoHerb

Dziś czarny kot nie przynosi pecha!

Dziś czarny kot nie przynosi pecha!

Tegoroczny Tydzień Czytania przebiega pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”. Dzisiaj bliżej przyjrzymy się kotu.

Udomowione koty towarzyszą ludziom aż od 6 tys. lat. W literaturze zadomowiły się dawno temu w ludowych podaniach, baśniach i legendach. Pierwszy sławny kot literacki to kot w butach, opisany w 1597 roku przez Charlesa Perrault. Pewien sprytny kocur namówił złego czarownika, aby ten zamienił się w mysz, którą następnie zwyczajnie pożarł. Dzięki temu zuchwałemu postępkowi zdobył nie tylko majątek, a dla swego pana rękę księżniczki, ale także poczesne miejsce w literaturze dla całego kociego rodu. Kot w butach śmiało wkroczył do światowej kultury, pojawia się w filmach, animacjach, komiksach, książkach, a nawet reklamach.

Kot z Cheshire jest postacią z powieści „Przygody Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. Choć pojawia się w niej zaledwie trzy razy, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych postaci w całej książce, obok Szalonego Kapelusznika, Królowej Kier i samej Alicji.

Na kartach serii książek o Harrym Potterze w szkole czarodziei pojawia się wiele kotów, lecz bodaj dwa szczególnie powinny zapaść czytelnikom w pamięć – Krzywołap i pani Norris.

Jednym z nieodzownych elementów świata przedstawionego w „Opowieściach z Narnii” C.S. Lewisa jest lew Aslan. Jako postać potrafi być zarówno okrutny i groźny, jak i sympatyczny i pouczający, zawsze jednak działa w zgodzie z odwiecznymi prawami, dlatego też określany jest jako jedna z najbardziej szlachetnych istot w Narnii.

Koty zaprosili też do swoich utworów poeci: Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Julian Tuwim, Jan Twardowski, Wisława Szymborska.

 

Zachęcam od odwiedzenia strony akcji Cała Polska Czyta Dzieciom:

Małgorzata Kur opowiada o bohaterskich kotach opisanych w książce „Kot na medal. Prawdziwe historie bohaterskich kotów”

https://www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/videos/251254409301413/

 

Pogadanka Doroty Sumińskiej o kotach i ich potrzebach

https://www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/videos/656287574989868/

 

 

 

Obraz Free-Photos z Pixabay 

Data dodania: 2020-06-04 12:16:25
Data edycji: 2020-06-04 12:20:00
Ilość wyświetleń: 745

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych!
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej