Tegoroczny Tydzień Czytania przebiega pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”. Dzisiaj bliżej przyjrzymy się kotu.
Udomowione koty towarzyszą ludziom aż od 6 tys. lat. W literaturze zadomowiły się dawno temu w ludowych podaniach, baśniach i legendach. Pierwszy sławny kot literacki to kot w butach, opisany w 1597 roku przez Charlesa Perrault. Pewien sprytny kocur namówił złego czarownika, aby ten zamienił się w mysz, którą następnie zwyczajnie pożarł. Dzięki temu zuchwałemu postępkowi zdobył nie tylko majątek, a dla swego pana rękę księżniczki, ale także poczesne miejsce w literaturze dla całego kociego rodu. Kot w butach śmiało wkroczył do światowej kultury, pojawia się w filmach, animacjach, komiksach, książkach, a nawet reklamach.
Kot z Cheshire jest postacią z powieści „Przygody Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. Choć pojawia się w niej zaledwie trzy razy, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych postaci w całej książce, obok Szalonego Kapelusznika, Królowej Kier i samej Alicji.
Na kartach serii książek o Harrym Potterze w szkole czarodziei pojawia się wiele kotów, lecz bodaj dwa szczególnie powinny zapaść czytelnikom w pamięć – Krzywołap i pani Norris.
Jednym z nieodzownych elementów świata przedstawionego w „Opowieściach z Narnii” C.S. Lewisa jest lew Aslan. Jako postać potrafi być zarówno okrutny i groźny, jak i sympatyczny i pouczający, zawsze jednak działa w zgodzie z odwiecznymi prawami, dlatego też określany jest jako jedna z najbardziej szlachetnych istot w Narnii.
Koty zaprosili też do swoich utworów poeci: Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Julian Tuwim, Jan Twardowski, Wisława Szymborska.
Zachęcam od odwiedzenia strony akcji Cała Polska Czyta Dzieciom:
Małgorzata Kur opowiada o bohaterskich kotach opisanych w książce „Kot na medal. Prawdziwe historie bohaterskich kotów”
https://www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/videos/251254409301413/
Pogadanka Doroty Sumińskiej o kotach i ich potrzebach
https://www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/videos/656287574989868/
Obraz Free-Photos z Pixabay
63-842 Pudliszki
Szkolna 20