Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z oddziałami integracyjnymi w Pudliszkach. Znajdziesz tutaj wszystkie informacje na temat naszej szkoły.

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

GodłoHerb

Dziś czarny kot nie przynosi pecha!

Dziś czarny kot nie przynosi pecha!

Tegoroczny Tydzień Czytania przebiega pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”. Dzisiaj bliżej przyjrzymy się kotu.

Udomowione koty towarzyszą ludziom aż od 6 tys. lat. W literaturze zadomowiły się dawno temu w ludowych podaniach, baśniach i legendach. Pierwszy sławny kot literacki to kot w butach, opisany w 1597 roku przez Charlesa Perrault. Pewien sprytny kocur namówił złego czarownika, aby ten zamienił się w mysz, którą następnie zwyczajnie pożarł. Dzięki temu zuchwałemu postępkowi zdobył nie tylko majątek, a dla swego pana rękę księżniczki, ale także poczesne miejsce w literaturze dla całego kociego rodu. Kot w butach śmiało wkroczył do światowej kultury, pojawia się w filmach, animacjach, komiksach, książkach, a nawet reklamach.

Kot z Cheshire jest postacią z powieści „Przygody Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. Choć pojawia się w niej zaledwie trzy razy, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych postaci w całej książce, obok Szalonego Kapelusznika, Królowej Kier i samej Alicji.

Na kartach serii książek o Harrym Potterze w szkole czarodziei pojawia się wiele kotów, lecz bodaj dwa szczególnie powinny zapaść czytelnikom w pamięć – Krzywołap i pani Norris.

Jednym z nieodzownych elementów świata przedstawionego w „Opowieściach z Narnii” C.S. Lewisa jest lew Aslan. Jako postać potrafi być zarówno okrutny i groźny, jak i sympatyczny i pouczający, zawsze jednak działa w zgodzie z odwiecznymi prawami, dlatego też określany jest jako jedna z najbardziej szlachetnych istot w Narnii.

Koty zaprosili też do swoich utworów poeci: Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Julian Tuwim, Jan Twardowski, Wisława Szymborska.

 

Zachęcam od odwiedzenia strony akcji Cała Polska Czyta Dzieciom:

Małgorzata Kur opowiada o bohaterskich kotach opisanych w książce „Kot na medal. Prawdziwe historie bohaterskich kotów”

https://www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/videos/251254409301413/

 

Pogadanka Doroty Sumińskiej o kotach i ich potrzebach

https://www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/videos/656287574989868/

 

 

 

Obraz Free-Photos z Pixabay 

Data dodania: 2020-06-04 12:16:25
Data edycji: 2020-06-04 12:20:00
Ilość wyświetleń: 612

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych!
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook