Witamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Pudliszkach. Znajdziesz tutaj wszystkie informacje na temat naszej szkoły.

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

GodłoHerb

Gerda i Kaj wyszli z baśni na świat…

Gerda i Kaj wyszli z baśni na świat…

Grudzień. Zima. Za oknem jednak nic nie wskazywało na tę porę roku. W Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi 18. i 19. grudnia aura była jak najbardziej adekwatna do aktualnego czasu, gdyż padał śnieg, a nawet chwilami zapanowała zawierucha śnieżna. Piękne, emocjonalne, barwne, zimowe, baśniowe, a przede wszystkim integracyjne – tymi słowami można opisać przedstawienie, które w tych dniach w Krobi obejrzało blisko 500 osób, m.in. przedstawiciele władz lokalnych, podopieczni różnych placówek pomocy społecznej i uczniowie z Pudliszek. Po raz pierwszy wystawienia spektaklu podjęły się dwie placówki: Szkoła Podstawowa im. Stanisława Fenrycha w Pudliszkach z klasami integracyjnymi oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Chwałkowie. Przygotowały przedstawienie oparte na motywach jednej z najbardziej znanych baśni H. Ch. Andersena pt. „Królowa Śniegu”. Ta jedna z najpiękniejszych opowieści tego autora to niezapomniana podróż w głąb mroźnego królestwa. Kaj i Gerda zostają rozdzieleni przez Królową Śniegu, która zaczarowała serce Kaja i porwała go do zimnego pałacu. Zrozpaczona Gerda udaje się na poszukiwania przyjaciela. W tej trudnej wędrówce pomagają jej, nie jak w oryginale Wydra, Wrona i Renifer, ale postacie związane z Bożym Narodzeniem: Mikołaj, choinki, renifery czy gwiazda betlejemska. Dzięki miłości i wytrwałości mała Gerda pokonuje niebezpieczeństwa i dociera do lodowego zamku, a jej czyste i gorące uczucie roztapia zamienione w bryłkę lodu serce Kaja, a tym samym uwalnia go spod władzy Królowej Śniegu. Aby podkreślić przedświąteczny czas, przedstawienie zostało zakończone tradycyjnymi jasełkami.

Adaptacja baśni utrzymana była w konwencji teatralno-muzycznej. Publiczność doskonale odczytała emocje targające bohaterami i przesłanie utworu dzięki wielu elementom. Aktorzy –uczniowie szkoły w Pudliszkach i podopieczni ŚDS w Chwałkowie – w pięknych i starannie dobranych kostiumach z wielkim zaangażowaniem i ekspresją odegrali swoje role. Na scenie nie było wielu rekwizytów. Nastrój malowany był światłem, różnorodnymi animacjami i zdjęciami w tle oraz odpowiednio dobraną muzyką. Wiele razy przekaz słowny został zastąpiony ruchem, tańcem, piosenkami, które niezwykle wzbogaciły przedstawienie oraz wpłynęły na głębsze przeżycia widzów. W takim przekonaniu utwierdziła wszystkich reakcja publiczności, która była niezwykle entuzjastyczna, gdyż aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi owacjami. Prócz braw i gratulacji na scenie nie zabrakło również bardzo ciepłych i z serc płynących życzeń świątecznych. Równie miła i ciepła atmosfera towarzyszyła wszystkim tuż po przedstawieniu, podczas spotkania przy kawie i tradycyjnym pierniczku.

Nie jest łatwo zrobić przedstawienie, które w równym stopniu zachwyci dzieci i dorosłych, uczniom z Pudliszek i uczestnikom Środowiskowego Domu Samopomocy z Chwałkowa to się udało a łzy, które spłynęły po niejednej twarzy, świadczą o tym, że w myśl słów piosenki „Pada śnieg”, która zabrzmiała na scenie i tym razem: „Gerda i Kaj wyszli z baśni na świat, topią w nas odłamki szkła”.

Dorota Worwa

Anna Przybył

Data dodania: 2019-01-15 10:34:57
Data edycji: 2019-01-15 10:38:25
Ilość wyświetleń: 1161

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook