Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z oddziałami integracyjnymi w Pudliszkach. Znajdziesz tutaj wszystkie informacje na temat naszej szkoły.
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset
GodłoHerb

Jak radzić sobie z lękiem przed koronawirusem?

Jak radzić sobie z lękiem przed koronawirusem?

Drodzy Rodzice, 

sytuacja wyjątkowa, w jakiej się znaleźliśmy, niesie ze sobą wiele emocji, szczególnie lęku i niepewności. W obliczu rozprzestrzeniania się koronawirusa, straciliśmy poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie musimy bardzo szybko przystosować się do nowej rzeczywistości i zmiany dotychczasowej codziennej formy funkcjonowania. Obawy i niepewność pojawiają się nie tyko u dorosłych, ale też u dzieci. Zamknięte szkoły, niepokojące informacje, zmiana rytmu dnia... W tym czasie najmłodsi szczególnie potrzebują bliskich osób, które pomogą poradzić sobie z emocjami i lepiej zrozumieć, co się aktualnie wokół nich dzieje.

 • Zadbajmy o siebie, o swoje emocje i zdrowie. Naturalne jest, że w tej sytuacji odczuwamy niepokój i lęk.
 • Dzieci obserwują nasze zachowania. Spokojny i uważny rodzic może udzielić dziecku odpowiedniej opieki i wsparcia.
 • Opierajmy się na rzetelnych informacjach np. ze strony WHO czy Głównego Inspektora Sanitarnego. Nie wszystko co znajdziemy w Internecie jest prawdą - należy uświadomić to dzieciom.
 • Zwróćmy uwagę, czy temat koronawirusa jest stale obecny w naszych rozmowach. Pamiętajmy, aby nie sprawdzać stale wiadomości, szczególnie w obecności dzieci. 
 • Obserwujmy dziecko: jak sobie radzi i reaguje? Zadaje pytania czy unika rozmów na temat epidemii? Jak funkcjonuje w ciągu dnia? Czy spokojnie śpi, bawi się, czy ma koszmary nocne?
 • Nie unikajmy rozmów, jeżeli dziecko zadaje pytania dot. koronawirusa. Odpowiadajmy szczerze, zgodnie z prawdą (dostosowując treści do wieku dziecka). Warto przygotować sobie kilka faktów i w odpowiedniej sytuacji przekazać je dziecku. Jeżeli nie będziemy w stanie odpowiedzieć na pytania, np. " Kiedy to się skończy?”,"Czy ktoś z nas zachoruje?", mówmy szczerze: " Nie wiem, ale zrobimy wszystko, żeby bezpiecznie się zachowywać i chronić zdrowie".
 • Podkreślajmy również pozytywne informacje dotyczące obecnej sytuacji np. że wiemy, jak ustrzec się przed zachorowaniem, że wiele osób jest wyleczonych. 
 • Pozwólmy dzieciom swobodnie wypowiadać się i wyrażać swoje obawy. Z młodszymi dziećmi rozmawiajmy o tym, co może im pomóc poradzić sobie z lękiem. Zapoznajmy je ze sposobami radzenia sobie z niepokojącymi myślami i emocjami np. rozmowa, przytulenie, czytanie bajek, ulubiona zabawa.
 • Obserwujmy stan zdrowia dzieci i przypominajmy o codziennym dbaniu o higienę. 
 • Spędźmy z dziećmi ten czas na wspólnym czytaniu, zabawie, rozwijaniu pasji, graniu w gry i spacerach w miejscach, gdzie nie jesteśmy narażeni na kontakt z innymi. Nie zapominajmy o potrzebie ruchu u dzieci. 
 • Dbajmy o swój stan emocjonalny i fizyczny. Odżywiajmy się zdrowo,wysypiajmy się i czerpmy siłę z bycia razem. Wolny czas wykorzystajmy na zajęcia, które dodają nam energii i poprawiają samopoczucie.

Zachęcam do udziału w webinarze "Jak radzić sobie z lękiem przed koronawirusem?" Uniwersytetu SWPS, który odbędzie 18 marca o godz. 12:00. Wydarzenie online, bezpłatne.
Link do wydarzenia: facebook.com/events/650005259093388/

Młodszym dzieciom proponuję przeczytać opowiadanie pt. "O wirusie, który nosił koronę", ułatwiające zrozumienie, dlaczego w tym szczególnym czasie powinniśmy zostać w domu. Znajduje się ono pod linkiem: 

https://www.dzieckiembadz.pl/2020/03/o-wirusie-ktory-nosi-korone-opowiadanie.html?fbclid=IwAR2JOatJWyE_2lCizMS-gHYa9IeyyvpDsa1X0-R5gWRzEPwMfeskNQRpiWQ

Poniżej zamieściłam bajkę terapeutyczną pt. "Jeżyk Bartek zostaje w domu". Zawiera ona również wskazówki do rozmowy z dzieckiem. Polecam!

 

Karolina Bayer

Data dodania: 2020-03-14 14:43:01
Data edycji: 2020-03-20 20:58:38
Ilość wyświetleń: 1050

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych!
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej