Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z oddziałami integracyjnymi w Pudliszkach. Znajdziesz tutaj wszystkie informacje na temat naszej szkoły.

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

GodłoHerb

Jak radzić sobie z lękiem przed koronawirusem?

Jak radzić sobie z lękiem przed koronawirusem?

Drodzy Rodzice, 

sytuacja wyjątkowa, w jakiej się znaleźliśmy, niesie ze sobą wiele emocji, szczególnie lęku i niepewności. W obliczu rozprzestrzeniania się koronawirusa, straciliśmy poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie musimy bardzo szybko przystosować się do nowej rzeczywistości i zmiany dotychczasowej codziennej formy funkcjonowania. Obawy i niepewność pojawiają się nie tyko u dorosłych, ale też u dzieci. Zamknięte szkoły, niepokojące informacje, zmiana rytmu dnia... W tym czasie najmłodsi szczególnie potrzebują bliskich osób, które pomogą poradzić sobie z emocjami i lepiej zrozumieć, co się aktualnie wokół nich dzieje.

  • Zadbajmy o siebie, o swoje emocje i zdrowie. Naturalne jest, że w tej sytuacji odczuwamy niepokój i lęk.
  • Dzieci obserwują nasze zachowania. Spokojny i uważny rodzic może udzielić dziecku odpowiedniej opieki i wsparcia.
  • Opierajmy się na rzetelnych informacjach np. ze strony WHO czy Głównego Inspektora Sanitarnego. Nie wszystko co znajdziemy w Internecie jest prawdą - należy uświadomić to dzieciom.
  • Zwróćmy uwagę, czy temat koronawirusa jest stale obecny w naszych rozmowach. Pamiętajmy, aby nie sprawdzać stale wiadomości, szczególnie w obecności dzieci. 
  • Obserwujmy dziecko: jak sobie radzi i reaguje? Zadaje pytania czy unika rozmów na temat epidemii? Jak funkcjonuje w ciągu dnia? Czy spokojnie śpi, bawi się, czy ma koszmary nocne?
  • Nie unikajmy rozmów, jeżeli dziecko zadaje pytania dot. koronawirusa. Odpowiadajmy szczerze, zgodnie z prawdą (dostosowując treści do wieku dziecka). Warto przygotować sobie kilka faktów i w odpowiedniej sytuacji przekazać je dziecku. Jeżeli nie będziemy w stanie odpowiedzieć na pytania, np. " Kiedy to się skończy?”,"Czy ktoś z nas zachoruje?", mówmy szczerze: " Nie wiem, ale zrobimy wszystko, żeby bezpiecznie się zachowywać i chronić zdrowie".
  • Podkreślajmy również pozytywne informacje dotyczące obecnej sytuacji np. że wiemy, jak ustrzec się przed zachorowaniem, że wiele osób jest wyleczonych. 
  • Pozwólmy dzieciom swobodnie wypowiadać się i wyrażać swoje obawy. Z młodszymi dziećmi rozmawiajmy o tym, co może im pomóc poradzić sobie z lękiem. Zapoznajmy je ze sposobami radzenia sobie z niepokojącymi myślami i emocjami np. rozmowa, przytulenie, czytanie bajek, ulubiona zabawa.
  • Obserwujmy stan zdrowia dzieci i przypominajmy o codziennym dbaniu o higienę. 
  • Spędźmy z dziećmi ten czas na wspólnym czytaniu, zabawie, rozwijaniu pasji, graniu w gry i spacerach w miejscach, gdzie nie jesteśmy narażeni na kontakt z innymi. Nie zapominajmy o potrzebie ruchu u dzieci. 
  • Dbajmy o swój stan emocjonalny i fizyczny. Odżywiajmy się zdrowo,wysypiajmy się i czerpmy siłę z bycia razem. Wolny czas wykorzystajmy na zajęcia, które dodają nam energii i poprawiają samopoczucie.

Zachęcam do udziału w webinarze "Jak radzić sobie z lękiem przed koronawirusem?" Uniwersytetu SWPS, który odbędzie 18 marca o godz. 12:00. Wydarzenie online, bezpłatne.
Link do wydarzenia: facebook.com/events/650005259093388/

Młodszym dzieciom proponuję przeczytać opowiadanie pt. "O wirusie, który nosił koronę", ułatwiające zrozumienie, dlaczego w tym szczególnym czasie powinniśmy zostać w domu. Znajduje się ono pod linkiem: 

https://www.dzieckiembadz.pl/2020/03/o-wirusie-ktory-nosi-korone-opowiadanie.html?fbclid=IwAR2JOatJWyE_2lCizMS-gHYa9IeyyvpDsa1X0-R5gWRzEPwMfeskNQRpiWQ

Poniżej zamieściłam bajkę terapeutyczną pt. "Jeżyk Bartek zostaje w domu". Zawiera ona również wskazówki do rozmowy z dzieckiem. Polecam!

 

Karolina Bayer

Data dodania: 2020-03-14 14:43:01
Data edycji: 2020-03-20 20:58:38
Ilość wyświetleń: 895

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych!
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook