Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z oddziałami integracyjnymi w Pudliszkach. Znajdziesz tutaj wszystkie informacje na temat naszej szkoły.
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset
GodłoHerb

Nastoletnia depresja - PORADNIK DLA RODZICÓW

Nastoletnia depresja - PORADNIK DLA RODZICÓW

Ponieważ w ostatnich latach odnotowano alarmująco dużą liczbę przypadków depresji w grupie gimnazjalistów i licealistów, w naszej szkole postanowiono zwrócić uwagę na fakt, że to zjawisko dotyka nie tylko dorosłych i wskazać sygnały, na które powinien być czujny rodzic dorastającego nastolatka.

Okres dorastania jest naturalnym etapem w życiu każdego człowieka, w którym musi się on zmierzyć z nowymi zadaniami. Wiąże się on z wieloma zmianami i wyzwaniami, którym nastolatkom nierzadko trudno podołać. Uniezależnianie się od rodziców, pierwsze poważne decyzje, rosnące wobec nich wymagania, kształtowanie się tożsamości, pierwsze relacje damsko-męskie, zmiany w samoocenie, walka o pozycję i akceptację grupy rówieśniczej, zmiany w wyglądzie zewnętrznym, skupienie na byciu atrakcyjnym - tym wydarzeniom towarzyszy z jednej strony duma i chęć niezależności, z drugiej strony jednak często pojawia się lęk, poczucie winy, wstyd. Dojrzewanie to zmiany fizyczne, psychiczne, społeczne i hormonalne mające istotny wpływ na sferę emocjonalną dorastającego człowieka. Pojawienie się tak wielu nowych i trudnych sytuacji powoduje, że nastrój nastolatka ulega częstym zmianom.

Młodzież zaczyna dostrzegać świat takim, jaki on jest - nie zawsze sprawiedliwy i dobry, a ludzi (również rodziców) jako popełniających błędy, hipokrytycznych, mających ograniczone możliwości. Zaabsorbowana własnymi niedoskonałościami i niesprawiedliwością świata, doświadcza wielu skrajnych przeżyć i emocji. Upadek rodzicielskiego autorytetu, utrata dotychczasowej beztroski, sprzeciw wobec pewnych reguł i wzrastające wymagania świata zewnętrznego prowadzą do poczucia pustki, zagubienia i ogólnego pesymizmu.

W psychologii rozwojowej mówi się o "naturalnym" dla tego okresu depresyjnym nastroju nastolatka, przejawiającym się słuchaniem przygnębiającej muzyki czy wygłaszaniem filozoficznych refleksji. Granica między naturalnym przejściowym przygnębieniem a przedłużającym się okresem smutku połączonym z wymienionymi w poniższym poradniku objawami, jest bardzo cienka. Szacuje się, że na kliniczną depresję cierpi 1% dzieci przedszkolnych, 2% w grupie dzieci 6-12 lat oraz do 20% w grupie młodzieńczej. Do najczęstszych konsekwencji tego zaburzenia należą: autoagresja, niska samoocena, zmniejszenie apetytu, stałe poczucie lęku, negatywne przekonania na temat siebie i świata, brak energii, niebezpieczne zachowania, problemy w szkole. Tragicznym rezultatem może być ucieczka z domu lub samobójstwo.

Rodzice zaniepokojeni stanem psychicznym swoich dzieci, powinni zwrócić się do psychologa, psychiatry, poradni zdrowia psychicznego lub poradni psychologiczno-pedagogicznej. Wczesna reakcja osoby dorosłej może zapobiec poważnym następstwom zaburzeń depresyjnych u młodzieży.

Więcej informacji znajdą Państwo w poniższym poradniku.

Poradnik dla rodziców - nastoletnia depresja.

 

Karolina Rzepecka

psycholog szkolny

Data dodania: 2018-04-19 19:53:11
Data edycji: 2018-04-19 20:57:21
Ilość wyświetleń: 1165

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych!
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej