Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z oddziałami integracyjnymi w Pudliszkach. Znajdziesz tutaj wszystkie informacje na temat naszej szkoły.
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset
GodłoHerb

Podróż po historii Pudliszek

Podróż po historii Pudliszek

„Dzieje wsi i losy jej mieszkańców. Fragmenty historii Pudliszek” - pod takim tytułem ukazała się ostatnio książka autorstwa pana Andrzeja Miałkowskiego. Publikacja opisuje bogatą historię wsi od początku jej istnienia do czasów obecnych. Książka liczy blisko 200 stron i zawiera 164 fotografie oraz dokumenty.
Historia wsi sięga XIII wieku, a pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie sięgają ok. 4000 lat p.n.e. Na przestrzeni wieków Pudliszki były własnością rodów Pudliszkowskich, Morawskich, Łubieńskich. Swój ślad zostawiło w Pudliszkach wielu znanych Polaków, m.in. Adam Mickieiwcz, Cyprian Kamil Norwid, generał Franciszek Dzierżykraj-Morawski, Wojciech Kossak, prezydent Ignacy Mościcki. Sporo miejsca poświęcił autor Stanisławowi Fenrychowi, patronowi naszej szkoły, którego wkład w rozwój Pudliszek jest nieoceniony oraz założonej przez niego fabryce. We wstępie napisał: „Nie da się rozdzielić losów wsi, Majątku Pudliszki i fabryki, bowiem są one ze sobą nierozerwalnie związane i w wielu okresach wzajemnie się przenikają. Obecnie Pudliszki kojarzone są zarówno jako nazwa miejscowości, jak i marka nowoczesnego zakładu przetwórstwa owocowo-warzywnego, a „gruszki na wierzbie” są do dziś symbolem sukcesu fabryki i wsi”. W publikacji opisane są również funkcjonowanie Kombinatu PGR Pudliszki, szkoły, kościoła czy organizacji i stowarzyszeń.

Pozycja obowiązkowa dla każdego mieszkańca Pudliszek. Książkę można kupić w Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi. Wkrótce do wypożyczenia w bibliotece.

Data dodania: 2021-01-26 10:28:53
Data edycji: 2021-01-26 10:59:42
Ilość wyświetleń: 840

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych!
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej