Witamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Pudliszkach. Znajdziesz tutaj wszystkie informacje na temat naszej szkoły.

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

GodłoHerb

Podróż po historii Pudliszek

Podróż po historii Pudliszek

„Dzieje wsi i losy jej mieszkańców. Fragmenty historii Pudliszek” - pod takim tytułem ukazała się ostatnio książka autorstwa pana Andrzeja Miałkowskiego. Publikacja opisuje bogatą historię wsi od początku jej istnienia do czasów obecnych. Książka liczy blisko 200 stron i zawiera 164 fotografie oraz dokumenty.
Historia wsi sięga XIII wieku, a pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie sięgają ok. 4000 lat p.n.e. Na przestrzeni wieków Pudliszki były własnością rodów Pudliszkowskich, Morawskich, Łubieńskich. Swój ślad zostawiło w Pudliszkach wielu znanych Polaków, m.in. Adam Mickieiwcz, Cyprian Kamil Norwid, generał Franciszek Dzierżykraj-Morawski, Wojciech Kossak, prezydent Ignacy Mościcki. Sporo miejsca poświęcił autor Stanisławowi Fenrychowi, patronowi naszej szkoły, którego wkład w rozwój Pudliszek jest nieoceniony oraz założonej przez niego fabryce. We wstępie napisał: „Nie da się rozdzielić losów wsi, Majątku Pudliszki i fabryki, bowiem są one ze sobą nierozerwalnie związane i w wielu okresach wzajemnie się przenikają. Obecnie Pudliszki kojarzone są zarówno jako nazwa miejscowości, jak i marka nowoczesnego zakładu przetwórstwa owocowo-warzywnego, a „gruszki na wierzbie” są do dziś symbolem sukcesu fabryki i wsi”. W publikacji opisane są również funkcjonowanie Kombinatu PGR Pudliszki, szkoły, kościoła czy organizacji i stowarzyszeń.

Pozycja obowiązkowa dla każdego mieszkańca Pudliszek. Książkę można kupić w Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi. Wkrótce do wypożyczenia w bibliotece.

Data dodania: 2021-01-26 10:28:53
Data edycji: 2021-01-26 10:59:42
Ilość wyświetleń: 286

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook