Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z oddziałami integracyjnymi w Pudliszkach. Znajdziesz tutaj wszystkie informacje na temat naszej szkoły.
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset
GodłoHerb

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży z Pudliszek na kongresie w Warszawie.

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży z Pudliszek na kongresie w Warszawie.

W dniach 5-6.11.2018 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbył się kongres Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) „Laboratorium Wymiany”. W kongresie wzięło udział 200 nauczycieli i przedstawicieli organizacji i instytucji zajmujących się wymianą młodzieży z Polski i Niemiec. Jak co roku dyskutowano o nowych pomysłach i sposobach prowadzenia wymiany oraz organizowania i finansowania polsko-niemieckich spotkań. W tym roku głównym tematem kongresu były działania w ramach tzw. STEM, czyli nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (od angielskiej nazwy Science Technology Engineering Mathematics), do których Unia Europejska przywiązuje obecnie bardzo dużą wagę. Kierownictwo PNWM zachęcało uczestników kongresu i ich podopiecznych do realizacji wspólnych projektów poświęconych właśnie tej tematyce, celem rozwijania u młodzieży umiejętności logicznego myślenia, kreatywności i kompetencji społecznych, a także wzmacniania ich wiary we własne możliwości. Podczas licznych warsztatów szkoleniowych uczestnicy kongresu mogli poszerzyć swoje kompetencje, wymienić się pomysłami i doświadczeniami dotyczącymi realizacji wspólnych projektów i wymiany młodzieży.

Dużym wyróżnieniem dla Szkoły Podstawowej w Pudliszkach było dostrzeżenie jej wieloletniej współpracy ze szkołą partnerską Friedrich-Tschanter-Oberschule z Eilenburga, obejmującej m.in. 10 wymian uczniów, 6 wizyt nauczycieli (w tym szkoleniowych) i wspólną realizację projektów, a także docenienie 2 ostatnich projektów związanych właśnie z tematyką STEM. Na kongres zaproszono dwóch nauczycieli ze szkoły w Pudliszkach zaangażowanych w ich realizację: Roberta Dolatę, inicjatora nawiązania współpracy z Niemcami w 2002 roku, nauczyciela j. niemieckiego i angielskiego oraz Andrzeja Żołędziowskiego, nauczyciela przedmiotów przyrodniczych, pomysłodawcę realizowanego obecnie dwuletniego projektu pt. „Młody Hydrolog”. Zarówno ten projekt, jak i wcześniejszy, przygotowany przez stronę niemiecką, a zrealizowany w roku szkolnym 2016/17, pt. „Energia wczoraj - dziś - jutro” znalazły się wśród kilkunastu projektów wybranych do publicznej prezentacji podczas Forum Pomysłów zorganizowanego w pierwszym dniu kongresu w Centrum Konferencyjnym Centrum Nauki Kopernik.

Projekt poświęcony energii miał na celu zapoznanie młodzieży z różnorodnymi sposobami pozyskiwania i wykorzystywania energii w przeszłości, obecnie i w przyszłości, zwłaszcza w kontekście rodzinnego gospodarstwa domowego oraz regionu, w którym mieszkają. Uczniowie m.in. badali przez kilka miesięcy zużycie różnych rodzajów energii w swoich domach, a następnie porównywali swoje wyniki z wynikami niemieckich kolegów i koleżanek. Mieli również możliwość obejrzenia czynnej kopalni odkrywkowej w Saksonii oraz zapoznania się z konsekwencjami jej działania i potencjalnymi zagrożeniami, co było dla nich dużym przeżyciem i doświadczeniem w kontekście planów budowy podobnej kopalni w naszym regionie.

Drugi z projektów wiąże się ściśle z wodą i jej wykorzystaniem w życiu człowieka. W minionym roku szkolnym uczniowie obu szkół badali zużycie wody w swoich domach, a podczas wrześniowej wymiany porównywali uzyskane wyniki. Badali również skład chemiczny wody pochodzącej z różnych zbiorników wodnych, poznali działanie oczyszczalni ścieków, warunki wodne w okolicach Pudliszek (dolinę Rowu Polskiego), odwiedzili także Hydropolis we Wrocławiu oraz Termy Maltańskie w Poznaniu. Podczas planowanej wymiany w Niemczech we wrześniu 2019 r. poznają m.in. warunki wodne Eilenburga, budowę i wykorzystanie młyna wodnego oraz wodny labirynt Spreewaldu.

Podczas forum uczestnicy kongresu mogli porozmawiać z nauczycielami z Pudliszek, zapoznać się z materiałami dotyczącymi realizacji obu projektów: założeniami i programami wymiany, jej efektami, wynikami badań, prezentacjami i zdjęciami dokumentującymi poszczególne działania uczniów, z czego licznie i chętnie korzystali. Mogli również poznać historię współpracy między obu szkołami oraz zdobyć informacje na temat Pudliszek i Gminy Krobia. W ten sposób szkoły z Pudliszek i Eilenburga oraz Gmina Krobia i miasto Eilenburg wspierające współpracę obu szkół zaistniały na kongresie oraz w świadomości wielu gości z Polski i Niemiec.

Robert Dolata

Data dodania: 2018-11-13 11:56:11
Data edycji: 2018-11-13 12:04:27
Ilość wyświetleń: 1655

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych!
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej