Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z oddziałami integracyjnymi w Pudliszkach. Znajdziesz tutaj wszystkie informacje na temat naszej szkoły.
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset
GodłoHerb

Prawdziwy przyjaciel pozostawi ślady łap na Twoim sercu

Prawdziwy przyjaciel pozostawi ślady łap na Twoim sercu

"Psy nie są całym naszym życiem, ale sprawiają, że nasze życie jest całe" - Roger Caras


Tegoroczny Tydzień Czytania przebiega pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”. Każdy dzień poświecony jest innemu zwierzęciu. Dziś bohaterem dnia jest pies.
Pies towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Popularne stwierdzenie, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, nie jest tylko pustym sloganem. Te czworonogi to naprawdę niezrównani przyjaciele, którzy nigdy nie zawodzą i zostają przy Tobie na zawsze. Jeśli masz psa, nie musimy Ci tego zresztą tłumaczyć – to się po prostu czuje.


Psom poświęcono setki książek. Oto kilka z nich, które możecie znaleźć w naszej bibliotece.
Roman Pisarski „O psie, który jeździł koleją”
Autor opowiedział tu, opartą na prawdziwych wydarzeniach, historię psa Lampo, który potrafił samodzielnie podróżować pociągami. W książce wzrusza przede wszystkim relacja między człowiekiem a zwierzęciem oparta na przyjaźni i oddaniu. To książka, której nie da się zapomnieć.


W. Bruce Cameron „Był sobie pies”
To opowieść o czworonogu, którego nadrzędnym celem jest nauczenie swoich opiekunów pogody ducha, spokoju i miłości. Aby wypełnić ten plan, Bailey będzie potrzebował nie jednego, a kilku żyć.


W. Bruce Cameron „Psiego najlepszego”.
Jest to niezwykle pogodna, świąteczna opowieść. Życie głównego bohatera, Josha Michaelsa, wywróci się do góry nogami, kiedy pewnego dnia znajdzie pod swoimi drzwiami porzuconą ciężarną suczkę Lucy.


Jack London „Biały Kieł”
Tytułowy Biały Kieł to zwierzę będące skrzyżowaniem psa i wilka. Pewnego razu trafia w ręce Indian, a potem, ze względu na swoją ogromną siłę, zostaje przeznaczony do psich walk. Jego los odmienia się, kiedy – wpółżywego po jednej z brutalnych walk – odkupuje go chłopiec. Weddon Scott zabiera Białego Kła na farmę i oswaja. Jack London przedstawia w powieści piękną historię przyjaźni dzikiego stworzenia z młodym człowiekiem, który z cierpliwością i oddaniem uczy swojego czworonoga bezwarunkowej miłości.


Nicolas Vanier „Bella i Sebastian”
Książka  to opowieść o pięknie życia w zgodzie z dziką przyrodą i możliwości zachowania człowieczeństwa w okrutnych czasach wojny.


Wanda Chotomska „Pięciopsiaczki”
Książka opowiada o tym, jak w domu Karola, Karoliny, ich rodziców i babci dochodzi do niecodziennego zdarzenia – suczka Balbina rodzi pięcioro szczeniąt – cztery pieski i jedną suczkę. Z racji ilości rodzeństwa Babcia nazywa je „pięciopsiaczkami”.


Barbara Gawryluk „Dżok. Legenda o psiej wierności”
Dżok był już dorosłym psem, kiedy pan Nikodem zabrał go ze schroniska dla zwierząt. Zaprzyjaźnili się, razem dokonali niezwykłych rzeczy – od całkiem drobnych (dzięki nim dwaj chłopcy polubili czytanie książek!) po wielkie (to oni uratowali kamienicę przed pożarem). Dziś zna tę historie każdy krakowianin – a to za sprawą Dżoka, który zapadł w pamięci wszystkich, dzięki swojej niezwykłej psiej wierności.


Barbara Gawryluk „Kaktus – dobry pies”
Kto jest najmądrzejszym, najdzielniejszym i najmilszym przyjacielem? Kaktus, pies małej Weroniki! Troszczy się o inne psy, pomaga odnaleźć zagubioną dziewczynkę i broni swojej pani przed dokuczliwymi kolegami z klasy. Jest prawdziwym przyjacielem, bo za swoją pomoc nie oczekuje niczego w zamian.


Knight Eric „Lassie wróć!”
Joe dowiaduje się, że ojciec stracił pracę i musiał sprzedać ukochanego owczarka. Pies jednak nie rozumie, dlaczego musi opuścić ukochany dom. Nie przelicza miłości na pieniądze i postanawia wrócić tam, gdzie jest jego miejsce. Niewyobrażalnie trudna i wyczerpująca wędrówka Lassie jest dowodem na to, że dla ukochanej osoby można zdobyć się na najwyższe poświęcenie. Niezwykle wzruszająca, pouczająca, pełna przygód lektura.


Joanna Krupa „Psie sprawki”
To zbiór psich historii – do płaczu i śmiechu. A także przewodnik po dobrej psiej adopcji, odpowiadający na wszystkie najważniejsze pytania: gdzie szukać czworonożnego przyjaciela, jak się nim zaopiekować, jak go wychowywać, by jemu było dobrze z nami, a nam – z nim. 

 

Warto zobaczyć:

Dorota Koman przedstawia swoje ulubione książki o psach, a Dorota Sumińska czyta fragment swojej książki „Skąd przyszedł pies i dokąd doszedł”

https://www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/videos/718096262328379/

 Dorota Sumińska opowiada o historii i potrzebach psa

https://www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/videos/388503948759580/

Przemysław Dąbrowski czyta fragment książki „My, psy, czyli czapka admirała Yamamoto”, której jest współautorem

https://www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/videos/552232305439113/

Data dodania: 2020-05-31 10:20:49
Data edycji: 2020-06-04 12:33:50
Ilość wyświetleń: 1895

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych!
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej