Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z oddziałami integracyjnymi w Pudliszkach. Znajdziesz tutaj wszystkie informacje na temat naszej szkoły.
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset
GodłoHerb

Światowy Dzień Czytania Tolkiena

Światowy Dzień Czytania Tolkiena

25 marca przypada Światowy Dzień Czytania.Tego dnia wspominamy postać i dorobek najpopularniejszego pisarza fantasy w historii.

Święto obchodzone jest od 2003 r. z inicjatywy światowego fanklubu The Tolkien Society. Tego dnia biblioteki i placówki kulturowe organizują różnego rodzaju wydarzenia dotyczące twórczości J.R.R. Tolkiena.

W fikcyjnym świecie Tolkiena data 25 marca to także święto, bo właśnie tego dnia obchodzono Upadek Saurona i zakończenie wojny o Pierścień.

 

 

Kim był J.R.R. Tolkien?

John Ronald Reuel Tolkien jest jednym z najbardziej znanych brytyjskich pisarzy. Największą popularność przyniosły mu książki, których akcja odbywa się w świecie Śródziemia, jak „Hobbit” czy trylogia „Władcy pierścieni”.

Pracował również jako profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytet Oxfordzkim. Opublikował łącznie ponad 100 prac naukowych. Uczestniczył także przy tworzeniu największego słownika języka angielskiego, wydawanego tuż po pierwszej wojnie światowej – Oxford English Dictionary.

 

Ciekawostki z życia pisarza

 

Tolkien uczył się wielu języków, w tym polskiego. Jednak nauka naszego ojczystego języka go przerosła.

 

Tolkiena można spotkać w kosmosie. W 1982 roku Martin Watt odkrył nową planetoidę i postanowił ją nazwać na cześć Tolkiena. Okrąża ona Słońce w ciągu 3 lat i 106 dni, a jego średnica szacowana jest na 42 km. Oprócz tego nazwisko pisarza „znajduje się” również na powierzchni Merkurego. W 2012 roku nazwano tak krater uderzeniowy o średnicy 50 km.

 

Pisarz w dzieciństwie został ukąszony przez tarantulę. Pomimo że nie cierpiał z tego powodu na arachnofobię , w jego książkach pająki utożsamiane są ze złem.

 

Na twórczość autora bardzo duży wpływ miał udział w I wojnie światowej. Po wybuchu wojny został powołany do oddziału strzelców z Lancashire, gdzie odpowiadał za łączność oraz tłumaczenia. W 1916 roku brał czynny udział bitwie nad Sommą.

 

Dla chętnych quiz o życiu i twórczości Tolkiena

https://kultura.onet.pl/ksiazki/jrr-tolkien-jak-dobrze-znasz-tworczosc-autora-hobbita-quiz/qp4znbr

 

Obraz Pau Llopart Cervello z Pixabay 

Data dodania: 2021-03-24 15:19:51
Data edycji: 2021-03-24 15:21:41
Ilość wyświetleń: 688

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych!
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej