Witamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Pudliszkach. Znajdziesz tutaj wszystkie informacje na temat naszej szkoły.

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

GodłoHerb

Światowy Dzień Czytania Tolkiena

Światowy Dzień Czytania Tolkiena

25 marca przypada Światowy Dzień Czytania.Tego dnia wspominamy postać i dorobek najpopularniejszego pisarza fantasy w historii.

Święto obchodzone jest od 2003 r. z inicjatywy światowego fanklubu The Tolkien Society. Tego dnia biblioteki i placówki kulturowe organizują różnego rodzaju wydarzenia dotyczące twórczości J.R.R. Tolkiena.

W fikcyjnym świecie Tolkiena data 25 marca to także święto, bo właśnie tego dnia obchodzono Upadek Saurona i zakończenie wojny o Pierścień.

 

 

Kim był J.R.R. Tolkien?

John Ronald Reuel Tolkien jest jednym z najbardziej znanych brytyjskich pisarzy. Największą popularność przyniosły mu książki, których akcja odbywa się w świecie Śródziemia, jak „Hobbit” czy trylogia „Władcy pierścieni”.

Pracował również jako profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytet Oxfordzkim. Opublikował łącznie ponad 100 prac naukowych. Uczestniczył także przy tworzeniu największego słownika języka angielskiego, wydawanego tuż po pierwszej wojnie światowej – Oxford English Dictionary.

 

Ciekawostki z życia pisarza

 

Tolkien uczył się wielu języków, w tym polskiego. Jednak nauka naszego ojczystego języka go przerosła.

 

Tolkiena można spotkać w kosmosie. W 1982 roku Martin Watt odkrył nową planetoidę i postanowił ją nazwać na cześć Tolkiena. Okrąża ona Słońce w ciągu 3 lat i 106 dni, a jego średnica szacowana jest na 42 km. Oprócz tego nazwisko pisarza „znajduje się” również na powierzchni Merkurego. W 2012 roku nazwano tak krater uderzeniowy o średnicy 50 km.

 

Pisarz w dzieciństwie został ukąszony przez tarantulę. Pomimo że nie cierpiał z tego powodu na arachnofobię , w jego książkach pająki utożsamiane są ze złem.

 

Na twórczość autora bardzo duży wpływ miał udział w I wojnie światowej. Po wybuchu wojny został powołany do oddziału strzelców z Lancashire, gdzie odpowiadał za łączność oraz tłumaczenia. W 1916 roku brał czynny udział bitwie nad Sommą.

 

Dla chętnych quiz o życiu i twórczości Tolkiena

https://kultura.onet.pl/ksiazki/jrr-tolkien-jak-dobrze-znasz-tworczosc-autora-hobbita-quiz/qp4znbr

 

Obraz Pau Llopart Cervello z Pixabay 

Data dodania: 2021-03-24 15:19:51
Data edycji: 2021-03-24 15:21:41
Ilość wyświetleń: 243

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook