Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z oddziałami integracyjnymi w Pudliszkach. Znajdziesz tutaj wszystkie informacje na temat naszej szkoły.
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset
GodłoHerb

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Od 1995 r. w ponad 100 krajach na całym świecie obchodzimy święto książek i miłośników literatury - Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony przez UNESCO w celu promocji literatury, popularyzacji czytelnictwa i zwiększania świadomości o prawach związanych z tzw. własnością intelektualną autorów.

 

Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w 1616 r. zmarli wybitni pisarze – Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii (Hiszpania) w 1926 r.

 

Właśnie dzień 23 kwietnia jest obchodzony jako święto narodowe – dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją, w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.

 

Dzisiejsza bohaterka - książka ma wiele postaci: e-book, audiobook i tradycyjna, papierowa wersja pachnąca drukiem i szeleszcząca papierem. Pomimo cyfryzacji i rozwoju e-booków, nadal chętniej sięgamy właśnie po nią niż po jej cyfrowe odpowiedniki.

 

 

23 kwietnia to nie tylko święto książek, ale też dzień praw autorskich. Zarówno pisarze, jak i wydawcy wiedzą, że bez nich rynek książki pewnie by nie istniał.

Co to jest prawo autorskie? Zgodnie z definicją słownikową to „przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”.

Więcej na temat prawa autorskiego można przeczytać tutaj:

prawo autorskie

 

 

Data dodania: 2022-04-22 08:53:43
Data edycji: 2022-04-22 08:59:31
Ilość wyświetleń: 398

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych!
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej