Witamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Pudliszkach. Znajdziesz tutaj wszystkie informacje na temat naszej szkoły.

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

GodłoHerb

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.

21.03 nie jest datą przypadkową -  zespół Downa jest związany z trzecim, dodatkowym chromosomem w 21 parze, powodującym zmiany genetyczne.  

Aby włączyć się do akcji i okazać solidarność z osobami dotkniętymi wadą genetyczną zakładamy w tym dniu kolorowe skarpetki nie do pary, symbolizujące unikalność i różnorodność.  

Ze względu na aktualną sytuację nie mogliśmy przeprowadzić akcji na terenie szkoły, co nie przeszkodziło nam jednak w tym, aby tego dnia szczególnie pamiętać o osobach z zespołem Downa. Z tej okazji poprosiłam uczniów o przesłanie zdjęć swoich stóp w niesparowanych skarpetkach. Na odzew nie czekałam długo - uczniowie nie tylko sami przyłączyli się do akcji, ale również zachęcili do tego rodzeństwo i rodziców.

Ten dzień inspiruje nie tylko do okazania wsparcia osobom z zespołem Downa poprzez założenie różnych skarpetek, ale przede wszystkim jest okazją do pogłębienia wiedzy na temat tej wady genetycznej.

W tym roku Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej organizowanej przez środowisko bliskie chorym i ich rodzinom, których celem jest zmiana społecznego postrzegania osób z zespołem Downa.

W ramach kampanii powstał spot wideo, do którego zaproszono osiem osób z trisomią 21 chromosomu. Jego celem jest oswojenie ludzi z tematem zespołu Downa oraz obalenie stereotypów na temat osób dotkniętych tą wadą.

Zachęcam do obejrzenia spotu: 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=31&v=jJEzFqWkXNo&feature=emb_title&fbclid=IwAR32I_YAYrdKNVNIyWSSeEECK-UD0uSHX22byy_hF1OE0az4FlbY1G2ZIZc

Poniżej zamieściłam galerię otrzymanych zdjęć. Dziękuję wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy włączyli się w akcję! 

Bądźmy otwarci na drugiego człowieka. Okazujmy sobie szacunek, zrozumienie i akceptację - przez cały rok! 

Karolina Bayer

Data dodania: 2020-03-23 11:22:11
Data edycji: 2020-03-23 13:19:24
Ilość wyświetleń: 517

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook