Środki masowego przekazu to wszelkie sposoby komunikowania się o szerokim zasięgu – telewizja, prasa, radio, Internet, książka, kino. Ich funkcją jest przekazywanie informacji lub wyjaśnianie zaistniałych sytuacji.
Mass media stały się nieodłączną częścią współczesnego świata. Ich siła, zasięg i wpływ są coraz większe. Ich znaczenia nie sposób przecenić, choćby z tej przyczyny, że poświęcamy im bardzo dużo czasu.
Doczekały się one swojego święta. Dzień Środków Masowego Przekazu został ustanowiony przez Papieża VI w roku 1967. Na datę święta wybrano dzień 24 stycznia - w Kościele Katolickim tego dnia wspomina się św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy.
Media mogą dawać ludziom to, czego potrzebują i co lubią, przemycając równocześnie wartości i treści, odpowiadające ich interesom. Dzisiejszy dzień ma uświadomić nam, że media są wielką siłą i mogą skupiać uwagę na jednych sprawach, odwracając ją od innych. Posiadają nad nami jakąś formę władzy, czasami trudno się w tym wszystkim połapać i wyciągnąć właściwe wnioski.
Mass media można porównać do kanałów. Część z nich dostarcza nam czystej wody, inne brudnej. Pijemy ją wszyscy i nie zwracamy uwagi na to, jakiej jest jakości.
Informacje, które są publikowane w mediach wymagają krytycznego podejścia oraz selekcji. Media mogą dawać nam to, co jest nam potrzebne, to co lubimy, jednak należy pamiętać, by zachować zdrowy rozsądek i wyciągać właściwe wnioski.