Witamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Pudliszkach. Znajdziesz tutaj wszystkie informacje na temat naszej szkoły.

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

GodłoHerb

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

20 marca w ponad 100 krajach na całym świecie, w tym również w Polsce, obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, którego globalnym organizatorem jest Światowa Federacja Dentystyczna (FDI). Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej jest okazją do zwrócenia uwagi na problemy stomatologiczne Polaków i zachęty do dbania o prawidłowe nawyki higieny jamy ustnej, które pozwolą chronić nasze zęby przez całe życie.

Lekarze biją na alarm. Próchnica zębów jest jedną z najpowszechniejszych chorób na świecie. Ze statystyk wynika,  że w Polsce ok. 90% dzieci w wieku szkolnym jest nią zarażonych, dlatego niezbędne jest ciągłe edukowanie dzieci i  młodzieży. Zdrowie jamy ustnej wpływa na nasze zdrowie ogólne i dobre samopoczucie. Nieleczona próchnica zębów i jej następstwa prowadzą do powstawania procesów patologicznych w obrębie jamy ustnej, które mogą leżeć u podłoża wielu chorób ogólnych. Dlatego też konieczne jest podejmowanie kompleksowych działań zwiększających świadomość prozdrowotną społeczeństwa w tym zakresie. Edukacja dotycząca znaczenia higieny jamy ustnej powinna być prowadzona wśród dzieci już
od najmłodszych lat, przede wszystkim należy jednak edukować rodziców i opiekunów, ponieważ to właśnie oni będą utrwalać nawyki zdrowotne w zakresie higieny jamy ustnej swoich dzieci.

 

Drogi Rodzicu pamiętaj zdrowy i piękny uśmiech jest wizytówką człowieka. Nigdy nie  strasz dziecka dentystą. Nie opowiadaj mu o swoich negatywnych doświadczeniach z dzieciństwa, które mogą w dziecięcej  głowie  urastać do wizji rodem z najgorszych koszmarów. Mów o tym, jak wygląda pobyt w gabinecie stomatologicznym i przekazuj zawsze pozytywne emocje związane z tymi wizytami.
Twoje podejście do stomatologa, staranny dobór przyjaznego dziecku gabinetu
są podstawą sukcesu w profilaktyce i leczeniu stomatologicznym.

Dekalog zdrowych i pięknych zębów

  • Dokładnie szczotkuj zęby pastą z fluorem przynajmniej dwa razy dziennie.

Jest to absolutne minimum. Jeśli masz taką możliwość, staraj się robić to po każdym posiłku.

  • Stosuj dodatkowe środki do higieny jamy ustnej, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe (szczoteczki i nitki dentystyczne, płyny do płukania jamy ustnej).
  • Po każdym szczotkowaniu zębów oczyszczaj język. Zalega na nim osad, który jest siedliskiem bakterii.
  • Unikaj pokarmów i napojów, które szkodzą Twoim zębom (słodycze, słodzone napoje itp.)
  • Żuj bezcukrową gumę po jedzeniu lub piciu słodkich napojów. Gdy nie możesz umyć zębów wypłucz je czystą wodą.
  • Po zjedzeniu lub wypiciu czegoś zawierającego jakiekolwiek kwasy nie myj zębów od razu. Ponieważ kwasy zmiękczają szkliwo. Najlepiej jest wtedy wypłukać zęby wodą, a z myciem należy poczekać nawet godzinę.

Regularnie odwiedzaj  kontrolnie lekarza stomatologa, co najmniej raz na 6 miesięcy.

Pedagog szkolny

Jagoda Grzelczak - Serwatka

 

Data dodania: 2018-04-09 18:50:56
Data edycji: 2018-04-10 10:07:01
Ilość wyświetleń: 1022

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook