Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z oddziałami integracyjnymi w Pudliszkach. Znajdziesz tutaj wszystkie informacje na temat naszej szkoły.

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

GodłoHerb

Tadeusz, Stanisław i Władysław Fenrychowie

Tadeusz, Stanisław i Władysław Fenrychowie

W 2019 r. w ramach serii „Bohaterowie Niepodległej” wydawanej przez Instytut Pamięci Narodowej ukazała się pozycja autorstwa Zofii Fenrych pt. „Tadeusz, Stanisław i Władysław Fenrychowie”.

Tematem broszury są życiorysy niepodległościowe trzech braci: Tadeusza (ur. 1882), Stanisława (ur. 1883) i Władysława (ur. 1891) Fenrychów. Pierwsza część opracowania poświęcona jest ich ojcu – Władysławowi Edwinowi, który zaszczepił w synach patriotyczne nastawienie. Poznajemy w niej także dzieciństwo i młodość trzech braci Fenrychów.

Następnie ukazana została droga kariery wojskowej Tadeusza i Władysława w armii cesarskich Niemiec – biorących udział w I wojnie światowej. Trzeci z braci – Stanisław nie został w ogóle powołany do wojska.

Druga część opracowania wprowadza czytelnika w szczegóły udziału braci w powstaniu wielkopolskim. Tadeusz i Władysław wzięli aktywny udział w walkach powstańczych, Stanisław zaś wspierał braci i działania powstańcze finansowo.

Kolejna część publikacji – zatytułowana „W wolnej Polsce…” poświęcona jest pasjonującym życiorysom bohaterów opracowania w dwudziestoleciu międzywojennym. Najwięcej miejsca poświęcono losom powojennym Tadeusza, następnie wybitnym osiągnięciom organizacyjnym Stanisława, jak również karierze wojskowej i administracyjnej Władysława.

Czwartą część broszury stanowi analiza tragicznych życiorysów braci Fenrychów podczas II wojny światowej, która dla najstarszego Tadeusza i najmłodszego Władysława zakończyła się śmiercią. Stanisław z kolei w latach okupacji roztoczył opiekę nad całą rodziną i innymi rodzinami więźniów.

Ostatnia część publikacji odnosi się do okresu po II wojnie światowej, kiedy to duża część rodziny Fenrychów wróciła do Wielkopolski. W podsumowaniu opracowania dr Zofia Fenrych odniosła się do upamiętnień braci Fenrychów w wolnej Polsce.


Broszurę można pobrać tutaj:

https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/93150,Tadeusz-Stanislaw-i-Wladyslaw-Fenrychowie-PDF-do-pobrania.html



Fragmenty opisu pochodzą ze strony IPN https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/93150,Tadeusz-Stanislaw-i-Wladyslaw-Fenrychowie-PDF-do-pobrania.html

Data dodania: 2021-05-18 13:57:34
Data edycji: 2021-05-19 10:03:10
Ilość wyświetleń: 374

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych!
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook