Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z oddziałami integracyjnymi w Pudliszkach. Znajdziesz tutaj wszystkie informacje na temat naszej szkoły.
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset
GodłoHerb

Uczniowie, myśliwi i nasz wspólny cel.

Uczniowie, myśliwi i nasz wspólny cel.

14 kwietnia 2018 roku to kolejny dzień, który zapisze się złotymi zgłoskami w historii ochrony środowiska naszej gminy. Kilkudziesięciu uczniów ze Szkoły Podstawowej z Pudliszek wraz z myśliwymi z Koła Łowieckiego w Krobi, wykonało kawał wspaniałej roboty. To już kolejny rok jak te dwie grupy społeczne starają się uratować jakże ubogi świat rodzimej przyrody.

Na rekultywowanym wysypisku śmieci w okolicy Chumiętek zostało wysadzonych około 300 drzew, dodatkowo rośliny zabezpieczono przed uszkodzeniami ze strony dzikiej zwierzyny. Miejsce byłego wysypiska staje się z roku na rok prawdziwą perełką naszej okolicy. Tak wiele słyszy się o zachowaniu bioróżnorodności, szczególnie na terenach rolniczych. Tylko praktyczne działanie starszych i młodszych mieszkańców może uratować nas przed katastrofą ekologiczną. Niestety stwierdzenie katastrofa nie jest w tym momencie przesadzone, wszystko co się dzieje na naszych terenach, a w szczególności rugowanie dzikiej roślinności drzewiastej i krzewiastej, może w najbliższej przyszłości doprowadzić do nieodwracalnych w skutkach zmian. Stepowienie Wielkopolski jest już faktem, co bardzo dobrze widać na wyżej położonych terenach pól uprawnych. Jeśli nadal bezmyślnie będą usuwane drzewa i krzewy, poziom wód gruntowych będzie spadał. A co za tym idzie? Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Praktyczne działania młodzieży i myśliwych idealnie wpisują się w gminny program zwiększania lesistości naszych terenów. By chronić nowe nasadzenia Gmina Krobia zakupiła siatkę do grodzenia. W początkowej fazie wzrostu młode rośliny muszą być chronione właśnie w ten sposób, za kilka lat siatka zostanie zdjęta i ze śródpolnej remizy będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy naszych pól, znajdując tam nie tylko urozmaicenie bazy żerowej ale również schronienie i miejsce wypoczynku.

Ważnym elementem edukacyjnym takich działań jest praktyczne działanie poza izbą lekcyjną, a co najważniejsze w oderwaniu od wszechobecnych mediów głównie związanych z szeroko pojętą siecią. Dzisiaj najważniejszą rolą jest realizowanie takich projektów oświatowych, które będą odciągać młodych ludzi od komputerów, a nie do nich zaganiać na przykład pod pozorem pracy na tak zwanych platformach edukacyjnych. Posadzenie kilku drzew na pewno uzmysłowi każdemu co tak naprawdę jest ważne w naszym życiu, a raczej co takiego ważnego po sobie zostawimy kolejnym pokoleniom.

Jako nauczyciel, przyrodnik, myśliwy i mieszkaniec Krobi chciałbym w tym momencie zaapelować do wszystkich aby nie niweczyć tak ważnego przedsięwzięcia, nie wycinać bez potrzeby drzew i krzewów, nie niszczyć nasadzeń i nie dać wiary mitycznym oraz zabobonnym teoriom jakoby drzewa i krzewy obniżały wydajność rolną.

Andrzej Żołędziowski.

Data dodania: 2018-04-17 10:52:36
Data edycji: 2018-04-17 10:58:12
Ilość wyświetleń: 1137

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych!
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej