Od września ubiegłego roku, z inicjatywy Pani dyrektor Bogumiły Szolc, w szkole podstawowej w Pudliszkach odbywają się zajęcia robotyki. Nowatorska i niewątpliwie ciekawa forma zajęć dodatkowych pozwala uczniom klas ósmych rozwijać zainteresowania i co bardzo ważne w dzisiejszych, coraz bardziej „zautomatyzowanych” czasach - umiejętności konstruowania. Konstruowanie to sposób na przyjemne i ciekawe spędzenie czasu. Znakomicie rozwija u uczniów wyobraźnię przestrzenną, kreatywność i pomysłowość, zdolność do rozumowania przyczynowo – skutkowego. Wyrabia w młodym człowieku takie cechy jak: spostrzegawczość, dokładność, samodzielność, zręczność, które to cechy są niezbędne w życiu każdego człowieka. Przygotowuje uczniów do lepszego radzenia sobie w kolejnych etapach edukacji i dorosłego życia.
Zajęcia mają charakter typowo praktyczny. Pierwszym zadaniem postawionym przez uczestnikami zajęć było zbudowanie ramienia robota, które będzie w stanie chwycić i przenieść w inne miejsce lekki przedmiot. Ramię robota? W szkole? Tak – przy użyciu dostępnych materiałów: gruba wzmocniona tektura, plastykowe wężyki, strzykawki. Po zakupieniu wszystkich materiałów oraz niezbędnych narzędzi – noże do tapet, wkrętarko-wiertarki, pistolety do gorącego kleju uczniowie zabrali się do roboty z uwzględnieniem prawidłowej organizacji stanowiska pracy i zasad bhp podczas pracy z ostrymi narzędziami i elektronarzędziami. Etapy wymiarowania, wycinania i trwałego łącznie elementów, zwłaszcza tych, które odpowiedzialne były za hydrauliczne sterowanie wymagały od wszystkich niemałych umiejętności manualnych oraz kreatywności przy rozwiązywaniu pojawiających się problemów. Ale udało się! A efekty kilku miesięcznej pracy mogli jako pierwsi obejrzeć dyrektorzy przedszkoli i szkół podstawowych zaproszeni na spotkanie z wizytatorami, które odbyło się w szkole w Pudliszkach.
Z całą pewnością zajęcia te dają uczniom poczucie „sprawstwa”. Świadomość, że robot wykona takie zadanie, jakie chcą, daje wielką satysfakcję i tym samym buduje poczucie własnej wartości. Choć jest to praca w grupach, to jednak pozwoliła każdemu uczestnikowi projektu samodzielnie spróbować swoich sił w konstruowaniu określonego elementu czy systemu sterowania.
Biorąc pod uwagę korzyści płynące z podjętych do tej pory działań myślę, że ich kontynuacja jest rzeczą bezdyskusyjną.
Efekty naszej pracy możesz zobaczyć również na filmie: https://youtu.be/aJFyiTrLDRg
Włodzimierz Skopiński
63-842 Pudliszki
Szkolna 20